• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Русский
До 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка
Опубліковано 27 лютого 2014 року о 09:50

Хронологія подій (Республіка Казахстан)

Заходи з відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка в Казахстані розпочалися в найчисельнішій українській громаді Казахстану - Кустанайській області, яка 5 березня ц.р. поклала початок мистецьким заходам казахстанців на поетичному вечорі «Україна - менің Махаббат» - «Україна - моя любов».

Того ж дня в Національній бібліотеці „Український культурний центр” Просвіта Жетису” ім.Т.Шевченка організував літературно-музичний вечір до 200-річчя Кобзаря. Його голова Денис Стаднічук звернувся до учасників вечора з такими словами: „ми всі з Вами громадяни незалежного Казахстану, чи можемо ми залишатися осторонь тих подій, що відбуваються в Україні? Ми маємо висловити публічно свою громадянську позицію на підтримку суверенітету України, непорушності її кордонів, легітимності Парламенту та нового Кабінету міністрів. Зараз в Україні з’явився шанс на побудову громадянського суспільства, де громадянин і його права та свободи стають пріоритетом державної політики. Але є потужні зовнішні сили які не хочуть допустити поступального розвитку України та повторюють своєрідні мантри через власні ЗМІ. Чи зупиняться вони? Ми не повинні споглядати і бути осторонь того, що відбувається в Україні ми вболіваємо за Україну (цими днями, разом з групою журналістів Д.Стаднічук перебував в Україні, де спостерігав за т.зв. „референдумом”).

Ще раніше (інформацію про це ми отримали пізніше), 2 березня ц.р.  обласним українським етнокультурним центром  м.Усть-Каменогорськ був проведений 4-й обласний фестиваль української народної творчості та виставка прикладного мистецтва «Вишнева Україна - пісня солов’їна», присвячений Ювілею. У фестивалі взяли участь 37 колективів, зокрема танцювальні, вокальні, хорові та народні умільці українського прикладного мистецтва. З вітальним словом звернувся керівник Центру Володимир Нога,  який також розповів про події,  що відбуваються в Україні, запросив учасників і гостей фестивалю  вшанувати пам’ять за погиблими на Майдані хвилиною мовчання. Виступили й почесні гості фестивалю, серед яких завідуючий секретаріатом Асамблеї народу Казахстану  Східно - Казахстанської області Єркимбек Аязбаєв, директор обласного будинку дружби Ельдар Толєубеков,  член Асамблеї народу Казахстану Лео Шик, голова журі, народний артист Казахстану Вячеслав Ткач. Крім активної конкурсної частини, учасники фестивалю урочисто читали вірші та співали пісні на слова Т.Г. Шевченка.

9-10 березня 2014 року ювілейні заходи пройшли на території майже усіх регіонів Казахстану, проведені українськими громадами та органами місцевих влад РК, в містах Караганді та Сатпаєві Карагандинської області, Петропавловську Північноказахстанської області, Актюбінську, Атирау, Уральську та інших містах і населених пунктах РК. Крім того, в Музеї Першого Президента РК (м.Астана) на високохудожньому та змістовному рівні пройшов відкритий урок, присвячений 200-річчю від Дня народження Тараса Шевченка, організований викладачами та учнями середньої школи-гімназії №47 з вивченням української мови та літератури.

9 березня в м.Алмати біля пам’ятника Т.Г.Шевченку за  участю Генерального консульства України в Алмати та українських національно-культурних центрів Алматинської області та м.Алмати покладені квіти та відбувся мітинг громадськості, присвячений ювілею Т.Шевченка. У своєму виступі в.о. Генерального консула України Сергій Бобошко, віддавши належне Великому Кобзарю, інформував учасників мітингу і про окупацію військовослужбовцями ЗС РФ території України в АР Крим.  У цьому зв’язку учасників мітингу було закликано доводити до громадськості та ЗМІ РК цю та іншу інформацію про загарбницькі дії РФ щодо України.

Масові чисельні заходи та урочистості з нагоди ювілею 9-10 березня відбулися на території Мангістауської області, де перебував Тарас Шевченко у засланні свої найважчі останні понад сім років солдатської неволі, які були організовані зусиллями керівництва української громади та органів регіональної влади і місцевого самоврядування і пройшли за участі Посольства України.

Урочистості тут розпочалися з покладання квітів біля пам’ятника  Т.Шевченку. Присутніх привітали в.о. акіма міста Нурлибай Аккулов і радник Посольства України в Казахстані Петро Токар. У своєму виступі в.о. акіма міста підкреслив, що мешканці міста, як і всі казахстанці, завжди будуть шанувати пам’ять про великого українського Кобзаря та безцінний його внесок в історію вивчення їхнього регіону, в розвиток культури і художньо-поетичне описання простих казахів. Радник Посольства України П.Токар зазначив, що спорудження такого величного і одного із самобутніших і найкрасивіших пам’ятників українському поетові Т.Г.Шевченку, встановлений в Актау, є свідченням відданості казахстанців його творчому спадку, розвитку тієї стежки, яку проклав перший народний посол України в Казахстані до розбудови сучасних багатогранних дружніх українсько-казахстанських відносин, стежки до свободи і нового прочитання казахами історії тодішньої і нинішньої України. Ми дуже шануємо в Україні те, що великий мислитель зробив і для українців, і для братського казахського народу та вдячні нащадкам і нинішнім поколінням Мангістау, як і всім казахстанцям за те, що так палко шанують спадщину Великого Кобзаря. Свідченням великої шани є створення і розбудова музею Тараса Шевченка в м.Форт-Шевченко Мангістауської області, спорудження перших у світі пам’ятників Кобзарю саме у цьому таємничому і оспіваному Шевченком краї, а також на території Казахстану, яких тут разом зі стелами і пам’ятними дошками близько 15-ти.

Святкові заходи в Актау були продовжені в будинку культури імені Абая, де представники українського етнокультурного об’єднання, окрім великої концертної програми, організували у просторій залі також багатосюжетну виставку української народної творчості. Організатор усіх цих заходів, голова українського центру Тетяна Лесніченко ознайомила відвідувачів з українськими традиціями і звичаями, запропонували бажаючим скуштувати українські національні страви, здійснила для гостей та присутніх екскурсію за матеріалами виставок творів Шевченка, чисельних портретів та виготовленого рукоділля на його честь, написаних картин казахстанських художників та творів письменників і поетів, присвячених Шевченкові. На завершенні першого дня там же відбувся святковий концерт колективів художньої самодіяльності української громади області та гостей міста (понад 150 учасників концерту), здійснений на трьох мовах, які колоритно забарвлювали його змістовну програму, продемонстрував велич шевченківської тематики та єднання усіх національних груп, які діють в краї, підніс авторитет обласної української громади.

Наступного дня Тетяна Лесніченко, члени ради українського національно-культурного центру області та радник Посольства П.Токар взяли участь у панахиді на знак пам’яті Т.Шевченка, яку провів етнічний українець о.Андрій в православному храмі м.Актау, поклали квіти до пам’ятника українському поету та здійснили поїздку до унікального музею Тараса Шевченка в м.Форт-Шевченко.

Для довідки: за словами акіма міста Форт-Шевченко в травні ц.р. напередодні щорічних Шевченківських читань буде завершена реконструкція відомого у світі парку на території Музею (єдиний парк на території Мангістауської області), якому також надано статус історичного і такого, що як культурна спадщина оберігається законами РК. На цій території знаходяться два пам’ятники та два бюсти Т.Шевченка, стела учасникам Великої Вітчизняної війни, які разом з будівлею Музею також будуть суттєво реставровані та оновлені, увійдуть в єдиний історико-культурний комплекс міста і матимуть обласний статус.

Під час заходів відбулися зустрічі П.Токаря з керівництвом обласного, міських в Актау та Форт-Шевченко акіматів та керівником секретаріату АНК, які надали предметну допомогу в організації Шевченківських заходів та брали в них безпосередню участь. Співбесідників було проінформовано про ситуацію в Україні, про заходи, які вживаються керівництвом Української держави щодо політичної, соціальної та фінансово-економічної стабілізації в державі, а також довів подальший план Посольства з відзначення 200-річчя від дня народження Т.Шевченка в Казахстані. Зокрема, домовлено про участь представників акіматів та регіональної громади в проведенні  24-25 квітня ц.р. на базі Українського центру науки і культури при ПУ в РК та Євразійського національного університету ім.Л.Гумільова (м.Астана) Третіх Міжнародних шевченківських читань за участі представників української діаспори країн СНД та виданні збірника „Шевченко і Казахстан”, в якому буде виділено окремим розділом „Музей Тараса Шевченко в Мангістау” з включенням до ювілейного каталогу художніх творів Великого Кобзаря і каталогу експонатів МузеюТ.Шевченка в м.Форт-Шевченко та фото усіх пам’ятників і пам’ятних знаків, споруджених в Казахстані на честь Тараса Шевченка. В ці ж дні, разом з Мінкультури та Міносвіти РК планується підвести підсумки загальноказахстан-ського конкурсу творчих робіт серед учнів і студентів та читців художнього слова за творами Тараса Шевченка, в яких братимуть участь усі регіони РК.

Завершилася перша частина ювілейних заходів 16 березня ц.р. в м.Астана великим Шевченківським концертом, який пройшов на базі міського палацу школярів, організований першим заступником РО „Рада українців Казахстану”, головою міського етнокультурного об’єднання „Оберіг” м.Астана Тамарою Тимощенко та активної участі в його проведенні представників республіканських органів влади і столиці. Учасники концерту в пісні і у вірші декламували присутнім барви кількох мов, продемонстрували вагу Шевченківського заклику... свого не цурайтесь, бо хто матір забуває, того Бог карає, того діти цураються, в хату не пускають.

Ювілейні заходи, як і передбачено планами Року Шевченка, триватимуть протягом року. Наприклад, 30 травня пройдуть щорічні Шевченківські читання та обласний фестиваль в м.Актау, організований українським центром Мангістауської області за сприяння обласного акімату та за участі делегацій Шевченківського національного заповідника (м.Канів) Черкаської і Львівської областей України. Підчас фестивалю в м.Актау, як в деяких інших містах РК, під час фестивалю відбудеться фінальний тур обласного конкурсу на кращий твір про творчість Шевченка та читців художнього слова за творами Великого Кобзаря.

Принагідно повідомляємо, що залишаються не вирішеними питання про виділення коштів на спорудження пам’ятника Т.Г.Шевченку в Астані та строки проведення Днів культури України в Казахстані (попередньо пропонувалися терміни з 27 по 29 травня 2014 року). Посольство поінформувало МЗС та Мінкультури РК про готовність Мінкультури України направити для участі в Днях культури України в Казахстані камерний склад Національного заслуженого академічного українського народного хору України ім.Г.Г.Вірьовки. При цьому нами опрацьовано питання організації концерту майстрів мистецтв України в м.Астана у Палаці миру і злагоди, виставок, присвячених періоду перебування Т.Г.Шевченка в Казахстані та проведення її в обласних центрах РК, Днів українського кіно з демонстрацією документальних та художніх стрічок про життя і діяльність Великого Кобзаря в кінотеатрах міст Казахстану тощо.

В контексті проведення зазначених вище Третіх Міжнародних шевченківських читань опрацьовується питання щодо відкриття в ці ж дні Кабінету імені Тараса Шевченка на базі філологічного факультету Євразійського національного університету ім.Л.Гумільова.

 

*  *  *

4 березня ц.р. в Музеї Першолго Президента РК за участі представників управління освіти Акімату м.Астани, батьків, вчителів та учнів української гімназії №47 м.Астана пройшов відкритий урок, присвячений 200-річчю від дня народження Т.Г.Шевченка.

В числі гостей перед присутніми виступили заступник директора Музею Ботагоз Каїпова, директор школи Ольга Тодераш, атташе Посольства Франції Адам Кулаксезьян та радник Посольства України Петро Токар.

 

*   *   *

Найбільша українська громада Казахстану поклала початок мистецьким заходам казахстанців, присвяченим 200-річчю з дня народження Т.Г.Шевченка на поетичному вечорі «Україна - менің Махаббат» - «Україна - моя любов»

В преддверии празднования 200-летия со дня рождения великого украинского поэта Тараса Григорьевича Шевченко и 60-летия освоения целинных и залежных земель, в рамках Интеллектуальной гостиной Дома Дружбы, 27 февраля прошел поэтический вечер «Украина – менің махаббатым» - «Украина – моя любовь», организованный Управлением внутренней политики акимата Костанайской области совместно с украинский этнокультурным объединением, при поддержке КГКП «Культурно-досуговый центр «Дом дружбы».

Целью данного мероприятия являлось положить начало празднованию 200-летия со дня рождения Тараса Шевченка, великого украинского поэта, художника, философа и общественного деятеля, отдавая дань его бесценному вкладу в развитие культуры казахов и формированию истинной дружбы между нашими народами, - продвижение ценностей государственности, единства и межнационального согласия в обществе, пропагандаукраинской культуры и литературы, а также поддержка инициативы почти 110 тысячной украинской диаспоры, проживающей в Костанайской области Казахстана.

Встречу провели руководитель управления внутренней политики акимата Костанайской области Маканов Ж.К. и Почетный консул Украины в Костанае, президент ОАО «Костанайский печатный двор», писатель Тарасенко А.В.

На данном мероприятии присутствовали члены поэтических клубов «Рудненская лира», «Ковчег», областной универсальной научной библиотеки им.Л.Н.Толстого и детско-юношеской библиотеки им.И.Алтынсарина, представители научной и творческой интеллигенции, этнокультурных объединений, преподаватели колледжей, журналисты областных СМИ, студенты учебных заведений г.Костанай.

На встрече декламировались стихотворения Тараса Шевченко, Леси Украинка, Андрея Кирилюка, Николая Дегтярева («Девушка с Украины» из сборника рассказов, очерков и стихов «На кустанайской целине»), рассказы О.Мандельштама и других поэтов и прозаиков на украинском, русском и казахском языках. Особый интерес вызвали жизненные истории, рассказанные участниками встречи и которые навсегда связали казахский, русский и украинский народы узами дружбы и взаимопомощи. Очень тепло и эмоционально участники вечера воспринимали чтение произведений Т.Шевченка на казахском языке в исполнении этнических украинцев, также, как исполнение Абая на украинском языке этническими казахами. В то же время чтения иногда переплетались с декламаторами – казахами, читавшими поэзию Шевченка на украинском языке – а украинцы читали произведения Абая на казахском.

Уникальная особенность содержания данного вечера – не останавливаться на поэтике и жизни Шевченко в Казахстане только как ссыльного, измученного тяготами солдатского каземата человека, а прежде всего как талантливого Человека, - воспевшего этническую самобытную культуру местных жителей – казахов, воплотившего в своих картинах их быт и экзотические места таинственного Мангистау, запечатлевшего впервые живописную природу Арала, начертившего во время участия в научных экспедициях карту тамошной земли и её ландшафтов, искавшего полезные ископаемые на бескрайних просторах казахских степей. Это творческое начало интересовало организаторов мероприятия больше всего, то есть всё то, что делало в Казахстанских краях Шевченка Поэтом и Мыслителем, Художником и Философом, изучить творческое наследие Кобзаря – это главное, что должно интересовать истинных почитателей великого наследия Шевченко в Казахстане, подчёркивали в своих выступлениях А.Тарасенко, Ж.Маканов и другие выступающие.

Перед началом поэтического вечера сотрудники Областной универсальной научной библиотеки им.Л.Н.Толстого презентовали тематическую книжную выставку, на которой представлены книги по истории, экономике, культуре Украины, а также сборники произведений украинских поэтов и прозаиков на украинском, русском и казахском языках, в особенности Т.Г.Шевченко.

Не осталось без внимания участников и более близкий факт в истории,  сближающий народы Казахстана и Украины – 60-летие освоения целинных и залежных земель. Участники встречи обозначили вклад украинского народа в развитие Костанайской области в целинные годы, областной украинской общины в укрепление межэтнического согласия, сохранения и пропаганды украинской культуры и литературы среди населения региона.

В заключении вечера председатель областного украинского центра культуры Анатолий Тарасенко презентовал план проведения мероприятий Центра в 2014 году, главными их которых станут творческие мероприятия, посвящённые жизни и творчеству великого украинского поэта и художника Тараса Шевченко: в марте – тематический вечер «Шевченко и Казахстан, в ходе которого прозвучат доклады и статьи, стихи и проза учёных и писателей, студентов вузов и учеников школ, состоится подведение итогов сочинений на лучшее сочинение о творчестве украинского поэта, а завершит вечер - большой концерт коллективов художественной самодеятельности украинцев Костанайской области и их гостей – других национальных меньшин, проживающих в этом хлеборобском крае.

Украинский центр науки и культуры

 при Посольстве Украины в РК

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux