На сьогоднішній день при експортних операціях Республіки Казахстан з країнами ЄАЕС митна декларація не вимагається, і реєструватися на митному посту компаніям не потрібно, то при торгівлі з усіма іншими країнами – існує необхідність зареєструвати компанію або фізичну особу як учасник зовнішньоекономічної діяльності (ЗЕД).
Порядок реєстрації при торгівлі з третіми країнами (що не входять в ЄАЕС):
На сьогоднішній день більшість послуг в Республіці Казахстан надається в електронному вигляді, у тому числі і реєстрація учасника ЗЕД, яка проводиться в кілька етапів:
- в першу чергу компанія або фізична особа звертається на митний пост, де проводиться оформлення товару та реєстрація компанії;
- після цього необхідно подати пакет установчих документів, обов’язково в електронному вигляді, оскільки всі дані будуть внесені в єдину базу митного органу.
- потім компанії присвоюється номер. Номер картки учасника ЗЕД можна дізнатися на митному посту, де подавалися всі документи.
Загальний перелік документів:
- довідка про держреєстрацію юридичної особи;
- БІН (бізнес-ідентифікаційний номер);
- довідка з банку про відкриття банківського рахунку, в тому числі валютного.
Загальний порядок імпортної операції:
- укладення контракту з Постачальником;
- оформлення документів на поставку;
- реєстрація компанії в якості учасника ЗЕД;
- сплата митних платежів;
- подача повідомлення про прибуття товарів і імпортної декларації;
- випуск товарів та документів з відмітками митниці.
Загальний перелік документів для імпорту:
- контракт зі специфікацією. Документи оформляються на двох мовах і повинні мати однакову силу.
- паспорт угоди. Документ оформляється в тому випадку, якщо сума за контрактом перевищує 50 000 дол. США.
- інвойс або рахунок-фактура. У деяких випадках потрібно іноземний інвойс з печаткою компанії і його переклад на російську мову.
- пакувальний лист.
- експортна декларація від відправника.
- сертифікат країни походження товарів.
- платіжні доручення про оплату митних платежів.
- договори з перевезення вантажу.
- опис товару, технічна документація;
- дозвільна документація: сертифікати, ліцензії.
- документи, що підтверджують вартість товару, наприклад, комерційні пропозиції, рахунки, каталоги.
Карантинному фітосанітарного контролю (нагляду) підлягають підкарантинні матеріали, що входить до Переліку підкарантинних матеріалів (підкарантинних вантажів, підкарантинних матеріалів, об'єктів регулювання товарів), що підлягає карантинному фітосанітарному контролю (нагляду) на митному кордоні Митного союзу і митної території Митного союзу, затверджений Рішенням Комісії Митного союзу від 18.06.2010 р № 318 «Про забезпечення карантину рослин в Митному союзі».
Рішенням Комісії Євразійського економічного союзу від 18 червня 2010
№ 317 визначено єдиний порядокздійснення ветеринарного контролю (нагляду) на митному кордоні Євразійського економічного союзу і на митній території Євразійського економічного союзу та єдиний перелік товарів, що підлягають ветеринарному контролю (нагляду).
Сертифікат відповідності в Республіці Казахстан – це документ, що підтверджує технічну відповідність товару всім нормативним вимогам, прийнятим в Республіці Казахстан. Відносно різної продукції існує ряд нюансів. Залежно від типу і призначення товару, він може підлягати обов'язковій сертифікації. У такому випадку без проходження процедури і пред'явлення відповідного документу реклама, продаж і використання товару заборонені. На продукцію, яка не є обов'язковою для сертифікації, можливо оформити добровільний сертифікат відповідності в Казахстані.
Видача документа може здійснюватися на окрему партію або серійний товар, що випускається протягом терміну дії сертифіката.
Казахстанський сертифікат відповідності дійсний протягом 3-х років, потім можливе проходження ресертифікації.