• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Русский
Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Казахстаном
Опубліковано 22 серпня 2012 року о 21:47

Важливою складовою українсько-казахстанських відносин є культурно-гуманітарне співробітництво.

Чинні двосторонні нормативно-правові документи, які складають договірно-правову базу в зазначеній сфері, дозволяють розвивати і поглиблювати практично всі напрями двосторонньої гуманітарної співпраці.

Це, зокрема, такі:

1. Договір про співробітництво між Державним комітетом телебачення і радіомовлення України і Республіканською корпорацією "Телебачення і Радіо Казахстану" від 21.09.1995 р.;

2. Угода про співробітництво між Міністерством юстиції України та Міністерством юстиції Республіки Казахстан від 14.10.1997 р.;

3. Угода між Кабінетом Міністрів України і Урядом Республіки Казахстан про взаємне визнання та еквівалентність документів про освіту, наукові (вчені) ступені і вчені звання від 26.09.2001 р. (затверджена 20.08.2003 р.; чинна для України з 04.06.2007 р.);

4. Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Казахстан про співробітництво в галузі туризму від 24.04.2003 р.;

5. Угода між Державним комітетом телебачення і радіомовлення України та Міністерством культури, інформації та спорту Республіки Казахстан про співробітництво у сфері інформації від 30.05.2005 р.;

6. Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Казахстан про співробітництво в галузі молодіжної політики від 30.05.2005 р. (затверджена 03.09.2009 р.; чинна для України з 23.10.2009 р.);

7.  Угода про співробітництво у сфері архівної справи між Державним комітетом архівів України та Міністерством зв’язку та інформації Республіки Казахстан від 21.05.2010 р.;

8.  Угода між Міністерством освіти і науки України та Міністерством освіти і науки Республіки Казахстан про співробітництво в галузі освіти і науки від 14.09.2010 р.;

9.  Угода між Міністерством України у справах сім'ї, молоді та спорту і Міністерством туризму та спорту Республіки Казахстан про співробітництво в галузі фізичної культури і спорту від 14.09.2010 р.;

10. Угода між Міністерством оборони України та Міністерством оборони Республіки Казахстан про співробітництво в галузі військової освіти від 19.11.2012 р.

Найбільш знаковими заходами в цій сфері свого часу були обміни Днями культури, які ставали справжнім святом єднання народів України і РК. Перший, і поки що єдиний, обмін такими Днями культури відбувся 1996 року: України в РК – у вересні, Казахстану в Україні – у жовтні 1996 року.

У 2007-2008 рр. було успішно проведено Рік Казахстану в Україні (у його рамках організовано близько двохсот мистецьких і культурологічних заходів) та Рік України в РК (понад 120 заходів), які підтвердили достатньо високий рівень українсько-казахстанських відносин.

Важливу роль в галузі культурно-гуманітарного співробітництва відіграє культурно-інформаційний центр (далі – КІЦ ) Посольства України в РК, створений на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 19.04.2006 р. № 213-р «Про затвердження переліку закордонних дипломатичних установ України, у складі яких утворюються культурно-інформаційні центри». На базі КІЦ у березні-квітні 2014 року сформовано мобільну групу друзів України, а нині в рамках Асоціації казахстансько-української дружби діє неформальний клуб шанувальників України, до якого входять науковці Євразійського Національного університету ім. Л.М.Гумільова, інших ВНЗ м. Нур-Султан, представники Парламенту, урядових, громадських інституцій.

На постійній основі українською і казахстанською сторонами проводяться заходи, присвячені Тарасу Шевченко, який став об’єднувальним чинником для українців і казахів. У 2014 р. на замовлення Національного банку РК Монетний двір РК виготовив ювілейні монети до 200-річчя від дня народження Великого Кобзаря.24 листопада 2014 р. у дворі Аральської СШ №13 ім. Т.Г. Шевченка (Кизилординська обл.) за участю громадськості міста, школярів, української громади, дипломатів Генерального консульства України в Алмати урочисто було відкрито бюст Великому Кобзарю.5 березня 2020 р. у м. Нур-Султан, у приміщенні Національної академічної бібліотеки РК, відбувся урочистий захід, присвячений відзначенню 206-ї річниці від дня народження Т.Шевченка, ініційований Посольством України в РК, громадським об’єднанням «Ватра». Згідно з сценарієм, у залі іноземної літератури Бібліотеки була представлена експозиція української і казахської літератури, присвяченої життю і творчості Т.Шевченка. За ініціативи адміністрації, із фондів Бібліотеки була створена окрема експозиція старовинних рідкісних видань, присвячених життю і творчості Т.Шевченка. Крім того, на заході діяла виставка українського декоративно-прикладного мистецтва, були представлені різноманітні витвори мистецтва, виготовлені руками етнічних українців і казахських майстрів.У 2021 р. в РК у приміщенні культурно-інформаційного центру Посольства планується показ некомерційного фільму «Тарас. Повернення», а також очікується також приїзд в Казахстан членів знімальної групи цього фільму.

18 травня 2020 р. до Дня пам’яті жертв кримськотатарського народу і Дня боротьби за права кримськотатарського народу 25 громадам етнічних українців був подарований USB-флеш-накопичувач, в якому містилися художні фільми «Хайтарма» і «Чужа молитва», а також інформаційні матеріали про депортацію кримськотатарського народу 1944 року, отримані від Українського інституту національної пам’яті.

23серпня 2020 р. в Посольстві України в РК, біля Державного прапора України, відбувся урочистий захід, присвячений Дню пам’яті захисників України. Інформація про цей захід була розповсюджена серед урядових і ділових кіл РК, основних інформаційних агентств РК, 26 громад етнічних українців РК, а також серед 4 громад української греко-католицької церкви. На веб-сайті Посольства України в РК були розміщені відповідні фото матеріали, спільне фото учасників цього урочистого заходу. Крім того, діяла тематична виставка, були розміщені інформаційні матеріали, присвячені захисникам України, які загинули в боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність нашої держави.

25 серпня 2020 р. Посольством України в РК була організованаонлайн-конференціяз нагоди 29-ї річниці Незалежності України, в роботі якої взяли участь представники урядових, ділових кіл, українських громад РК. Цей захід широко висвітлювався місцевими ЗМІ, набув значного розголосу серед громад етнічних українців, які проживають у різних куточках РК.

14 жовтня 2020 р. в Казахстані була проведена міжнародна онлайн-конференція, присвячена Дню Українського козацтва і Дню захисника України, головною метою якого було вшанування мужності та героїзму захисників незалежної України, її територіальної цілісності, військових традицій і звитяг Українського народу. В роботі цієї конференції взяли участь представники урядових, ділових і наукових кіл, численної української громади цієї країни.

25 лютого 2021 р. в Україні відзначатимуть150-річчя від дня народження Лесі Українки. З цієї нагоди Посольство готує для поширення відповідну інформацію серед регіональних і центральних ЗМІ РК. Також буде розміщена на веб-сайті Посольства інформація про життя і діяльність Л. Українки. За поданням керівників громад етнічних українців відбудеться урочисте вручення вибраних віршів, поем та драматичних творів Л. Українки найкращим учням і слухачам ряду «недільних шкіл», комплексу «Дитячий садок – школа – гімназія №47». Надаватиметься максимальне сприяння культурним, освітянським колам РК в ознайомленні з творчістю Л. Українки.

Наразі за ініціативи Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою (МІОК) Національного університету «Львівська політехніка» проводиться підготовча робота з метою залучення громад українців Республіки Казахстан до участі в XIV міжнародній школі україністики «Крок до України». Завдання МІОК є розбудова і зміцнення співпраці між Україною та діаспорою у сфері культури, поширення знань про українство, дослідження міграційних процесів, створення інноваційного інтелектуального продукту для вивчення та популяризації української мови у світі. Зазначений захід планується провести в зимовий період з 25 січня по 7 лютого 2021 р. в режимі онлайн.

Починаючи з 2010 р., відбувається активна взаємодія на рівні Міністерства освіти і науки України та РК. В рамках двосторонньої Угоди щодо навчання у ВНЗ обох країн на безоплатній основі відбувається системний набір студентів за різними спеціальностями у провідні навчальні заклади України та Казахстану. В рамках освітньої взаємодії налагоджено та підтримуються сталі робочі відносини між Центром міжнародної освіти України та Центром міжнародних програм «Болашак» Міністерства освіти і науки РК.

На офіційному рівні українська мова в Казахстані вивчається у комплексі «Дитячий садок-школа-гімназія №47». У 2019 р. цей навчальний заклад Комплекс відзначив своє 25-річчя. Вінє єдиним учбовим закладом базової середньої освіти в Центральній Азії, в якому вивчаютьукраїнську мову та літературу.

В Республіці Казахстан у 2019 р. створено Асоціацію випускників (громадяни РК та Узбекистану) навчальних закладів України. Метою Асоціації є популяризація української освіти, культури, традицій в РК, сприяння у налагодженні двосторонніх відносин у сфері науки і освіти між Україною та РК, надання підтримки Посольству України в реалізації державних програм в гуманітарній та економічній сферах. Наразі, в Асоціацію входить понад 100 осіб, які, починаючи з 1971 р., навчалися в різних середньо-спеціальних та вищих навчальних закладах України. Одним з визначальних заходів Асоціації у 2019 р. було проведення спільного з Посольством України урочистого заходу з нагоди 100-чя Житомирського державного гуманітарного університету ім. І. Франка, на якому були присутні понад 70 громадян РК та Узбекистану, випускники філологічного факультету з 1971 р. по 1993 р.

У сфері спорту між РК та Україною відбувається тісна дружня взаємодія. Зокрема, у 2019 р. українські атлети на теренах Казахстану здобули золото на Чемпіонаті світу з греко-римської боротьби, посіли 6-те місце у Чемпіонаті світу з важкої атлетики, а також 3-тє місце серед жінок у вазі до 55 кг на 4-му Чемпіонаті світу по карате.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux