• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Русский
Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Казахстаном
Опубліковано 22 серпня 2012 року о 21:47

Важливою складовою українсько-казахстанських відносин є культурно-гуманітарне співробітництво.

Чинні двосторонні нормативно-правові документи, які складають договірно-правову базу в зазначеній сфері, дозволяють розвивати і поглиблювати практично всі напрями двосторонньої гуманітарної співпраці.

Це, зокрема, такі:

1. Договір про співробітництво між Державним комітетом телебачення і радіомовлення України і Республіканською корпорацією "Телебачення і Радіо Казахстану" від 21.09.1995 р.;

2. Угода про співробітництво між Міністерством юстиції України та Міністерством юстиції Республіки Казахстан від 14.10.1997 р.;

3. Угода між Кабінетом Міністрів України і Урядом Республіки Казахстан про взаємне визнання та еквівалентність документів про освіту, наукові (вчені) ступені і вчені звання від 26.09.2001 р. (затверджена 20.08.2003 р.; чинна для України з 04.06.2007 р.);

4. Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Казахстан про співробітництво в галузі туризму від 24.04.2003 р.;

5. Угода між Державним комітетом телебачення і радіомовлення України та Міністерством культури, інформації та спорту Республіки Казахстан про співробітництво у сфері інформації від 30.05.2005 р.;

6. Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Казахстан про співробітництво в галузі молодіжної політики від 30.05.2005 р. (затверджена 03.09.2009 р.; чинна для України з 23.10.2009 р.);

7. Угода про співробітництво у сфері архівної справи між Державним комітетом архівів України та Міністерством зв’язку та інформації Республіки Казахстан від 21.05.2010 р.;

8. Угода між Міністерством освіти і науки України та Міністерством освіти і науки Республіки Казахстан про співробітництво в галузі освіти і науки від 14.09.2010 р.;

9. Угода між Міністерством України у справах сім'ї, молоді та спорту і Міністерством туризму та спорту Республіки Казахстан про співробітництво в галузі фізичної культури і спорту від 14.09.2010 р.;

10. Угода між Міністерством оборони України та Міністерством оборони Республіки Казахстан про співробітництво в галузі військової освіти від 19.11.2012 р.


Найбільш знаковими заходами в цій сфері свого часу були обміни Днями культури, які ставали справжнім святом єднання народів України і РК. Перший, і поки що єдиний, обмін такими Днями культури відбувся 1996 року: України в РК – у вересні, Казахстану в Україні – у жовтні 1996 року.

У 2007-2008 рр. було успішно проведено Рік Казахстану в Україні (у його рамках організовано близько двохсот мистецьких і культурологічних заходів) та Рік України в РК (понад 120 заходів), які підтвердили достатньо високий рівень українсько-казахстанських відносин.

Продовжує діяти культурно-інформаційний центр (далі – КІЦ ) Посольства України в РК, створений на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 19.04.2006 р. № 213-р «Про затвердження переліку закордонних дипломатичних установ України, у складі яких утворюються культурно-інформаційні центри».

На основі КІЦ сьогодні плідно працює Український дім, на церемонії відкриття якого у вересні 2022 р. були присутні представники дипломатичного корпусу, театральних і мистецьких кіл, діаспори, волонтерського руху, а також всі небайдужі до України.

Щорічно українською і казахстанською сторонами проводяться заходи, присвячені Тарасу Шевченко, який став об’єднувальним чинником для українців і казахів. У 2014 р. на замовлення Національного банку РК Монетний двір РК виготовив ювілейні монети до 200-річчя від дня народження Великого Кобзаря. 24 листопада 2014 р. у дворі Аральської СШ №13 ім. Т.Г. Шевченка (Кизилординська обл.) за участю громадськості міста, школярів, української громади, дипломатів Генерального консульства України в Алмати урочисто було відкрито бюст Великому Кобзарю.

Починаючи з 2010 р., відбувається активна взаємодія на рівні Міністерства освіти і науки України та РК. В рамках Угоди між Міністерством освіти і науки України  та Міністерством освіти і науки Республіки Казахстан  про співробітництво в галузі освіти і науки від 24.11.2010 р. відбувається щорічний відбір студентів за різними спеціальностями у провідні навчальні заклади України та Казахстану. В цілому у вищих учбових закладах РК навчається 9 громадян України. З огляду на військову агресію РФ проти України у 2022 р. громадяни РК не поїхали навчатися до вищих учбових закладів України, а тільки 2 громадянина України були зараховані на навчання до Євразійського університету ім.  Л.Н.Гумільова.

Особливо хочеться відзначити, що у зв’язку з російською агресією Міністерство науки і вищої освіти РК, як виняток, дозволило громадянам України, які навчаються у вищих учбових закладах РК, продовжити навчання і складання іспитів у дистанційному режимі, а також в разі необхідності зробити річну академічну перерву  із збереженням фінансових умов та внесених за навчання коштів.

Ведеться підготовча  робота, спрямована на приєднання Євразійського університету ім. Л.Н.Гумільова до Українського глобального університету, ініційована консорціумом українських навчальних закладів (Київська школа економіки, організація Ukraine Global Scholars, Український католицький університет, програма  Emerging Leaders Program в Стенфордському університеті, Асоціація «Професійний уряд», технологічний університет SET University) у партнерстві з Офісом Президента України.

У 2019 р. створено Асоціацію випускників (громадяни РК та Узбекистану) навчальних закладів України. Його метою є популяризація української освіти, культури, традицій в РК, сприяння у налагодженні двосторонніх відносин у сфері науки і освіти між Україною та РК, надання підтримки українській стороні в реалізації державних програм в гуманітарній та економічній сферах. На сьогодні в Асоціацію входить понад 100 осіб, які, починаючи з 1971 р., навчалися в середньо-спеціальних та вищих навчальних закладах України.

У 2022 р. Україна і РК відзначали 30-річчя встановлення дипломатичних відносин. В рамках цієї події 21 серпня 2022 р. в м. Астана проведено урочистий  захід, присвячений «Дню Української і Польської культур - OpenAir Festival».

24 серпня 2022 р. в м. Нур-Султан разом з громадянами РК, представниками дипломатичного корпусу, акредитованого в РК, було проведено марафон, присвячений вшануванню пам’яті загиблих воїнів «ШАНУЮ ВОЇНІВ, БІЖУ ЗА ГЕРОЇІВ УКРАЇНИ».

9 листопада ц.р. в приміщенні Українського дому при Посольства України було проведено XXII Радіодиктант національної єдності, в якому взяли участь волонтери, республіканські, обласні і міські громади етнічних українців РК, а також усі небайдужі до України.

Крім того, у 2022 р. на адресу Національної бібліотеки ім. Ярослава Мудрого було передано збірник творів Тараса Григоровича Шевченка «Кобзар» (1 том), виданий в Санкт-Петербурзі у 1883 році, який подарувала етнічна українка Наталя Кендель.

Особливо приємно інформувати, що  на допомогу боротьби України з російською агресією в РК розгорнувся широкий волонтерський рух щодо допомоги Україні. Працюють пункти прийому гуманітарної і фінансової допомоги в 11 регіонах Казахстану (мм. Караганда, Уральськ, Усть-Каменогорськ, Актау, Астана та інші). За інформацією центрального штабу волонтерів м. Астана, казахстанські волонтери відправили в Україну наземним і авіаційним шляхами близько 440 т. гуманітарної допомоги.

Народ України висловив подяку Уряду Республіки Казахстан за надання гуманітарної допомоги. Так 14-15 і 28 березня 2022 р. міністерство з надзвичайних ситуацій РК і міністерство охорони здоров’я РК  відправили спеціальним рейсом до польського міста Катовіце 3 вантажі гуманітарної допомоги Україні (загальна вага складає понад 70 т.).

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux