• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • Русский
Українці в Казахстані
Опубліковано 11 листопада 2022 року о 23:08


Поодинокі поселення вихідців з українських земель на території сучасного Казахстану мали місце ще в ХV-ХVІ століттях, коли окремі землепрохідці починали освоювати простори Зауралля, Сибіру, Північного й Східного Казахстану, Далекого Сходу.

Масові переселення носили, переважно, насильницький, депортаційний характер і відбувалися в другій половині ХVІІІ століття. 1768 року, після придушення царськими і польськими військами антифеодального визвольного руху «Коліївщина» до Західного Сибіру (куди входив і Північний Казахстан) засилали гайдамаків, а потім, після знищення Запорозької Січі (1775 р.) – запорозьких козаків. І перших, і других, попри їх бажання, змусили будувати форпости царизму для захисту земель, загарбаних імперією у «добровільно приєднаних» казахів, і подальшого проникнення Росії по долинах річок Яїк (Урал), Тобол, Ілек, Єсіль (Ішим), Іртиш все далі й далі, углиб казахських степів. На берегах Іртиша, зокрема, зводилися військові укріплення, що пізніше дістали в народі назву «Гіркої лінії». Услід за козаками і військовими вирушили в ці краї безземельні українські селяни, яких заманювали байками про нібито «вільні землі».

Згодом, у ХІХ столітті переселення вихідців з України у казахські степи були пов’язані з реалізацією царським урядом політики військово-козачої колонізації території Казахстану, здійснюваної з 20-х років ХІХ століття аж до Лютневої революції 1917 року.

Після скасування кріпацтва (1861 р.) «селянська колонізація» набула досить великих масштабів. А найбільший приріст переселенців за всю історію переселень українців до Казахстану відбувався на межі XІХ-XX століть та в перші роки Столипінської реформи. Наприкінці XІХ століття у Казахстані проживало, згідно з даними Першого загального перепису населення Російської імперії (1897 р.) 86,7 тис. українців, а до 1917 р. це число збільшилося до 700 тис. осіб.

Неабиякий імпульс цьому процесові надало ухвалення царським урядом після скасування кріпосного права «Временных правил в переселении крестьян на свободные казенные земли» від 1881 р. і закону «О добровольном переселении сельских обывателей и мещан на казенные земли и порядке переселения лиц означенных сословий, переселившихся в прежнее время» від 1889 р.), а також відкриття Сибірської залізниці (1894 р.), що проходила через Оренбург (тодішній адміністративний центр Казахстану) з відгалуженням на схід. По ній, а також по Транссибірській магістралі, західна траса якої (Челябінськ – Новосибірськ) була споруджена вже на початку XX ст., масово прибували українські селяни, вихідці з Київської, Волинської, Катеринославської, Подільської, Полтавської, Таврійської, Харківської, Херсонської та Чернігівської губерній.

Вони осідали переважно на території нинішніх Акмолінської, Костанайської, Західно-Казахстанської, Північно-Казахстанської та Східно-Казахстанської областей.

У 1871-1917 роках в Казахстані «осіло» 1,5 мільйона осіб 60-ти національностей. Питома вага українців у тутешньому населенні збільшилася з 1,9 відсотка в 1897 році до 10,5 відсотка в 1917-му. Саме у той період, вважають учені, був закладений «фундамент» української діаспори на терені Казахстану.

У 1926 р. українці складали 13,8 відсотка населення Казахстану. У деяких північних та південно-східних регіонах республіки частка українців сягала 30-40 відсотків від усього населення.

Наприкінці 20-х – на початку 30-х рр. у північно-західній і північно-східній частинах нинішнього Казахстану помітно активізувалося українське національно-культурне життя.

З розгортанням суцільної колективізації, індустріалізації та масових репресій 30-х років розпочався також процес примусового виселення з України так званих розкуркулених селян. Велику кількість українців переселено до Казахстану й після так званого «золотого вересня» – у 1939-1940 рр., внаслідок депортації із Західної України.

У 1941 році з України евакуйовано чимало заводів та десятки тисяч фахівців, багато з яких залишилися тут на постійне проживання. Наприкінці Другої світової війни табори і спецпоселення Караганди, Джезказгана, Акмоли поповнювалися колишніми військовополоненими, що побували у фашистському полоні, а також в’язнями-українцями, які брали участь у складі повстанських з’єднань ОУН-УПА, воюючи і проти фашистських окупантів, і проти радянських військ.

Чимало наших співвітчизників осіло в Казахстані у 1954-1960 роках – в період освоєння цілинних і перелогових земель. Лише в перші цілинні роки, практично з усіх регіонів України до Казахстану прибули за «комсомольськими путівками» та «оргнаборами» понад 300 тисяч молодих людей. Вони створили тут, зокрема, 54 зернових радгоспи.

Цілинна «хвиля» переселень тривала до кінця 1960-х років.

Згідно з переписами радянського періоду, українців у Казахстані 1926 року було 860 тисяч, 1939 року – 656 тис., 1959 року – 762,1 тис., 1970 року – 933 тис., 1979 року – 897,8 тис., 1989 року – 896 тис. осіб. Динаміка чисельності українського населення в Казахстані періоду незалежності, за офіційними статистичним даними, виглядає так: у 1992 р. – 890 тис., у 1999 р.– 547 тис., у 2006 р. – 445 тис. осіб. За підсумками Другого Національного перепису (25 лютого – 6 березня 2009 р.) в РК проживало 333,2 тисячі етнічних українців (2,1% від загальної кількості населення).

За останніми офіційними даними, чисельність етнічних українців в Республіці Казахстан становить: близько 480 тис. осіб. В останні роки існує тенденція до чисельного зменшення етнічних українців РК, причиною чому є обмеженість робочих місць, активні міграційні процеси, бідність, соціально-економічні проблеми, неможливість отримання належної медичної допомоги, високий процент людей похилого віку.

На сьогодні основними місцями компактного проживання наших краян є Костанайська (80 тис. осіб), Карагандинська (45 тис.), Павлодарська (36 тис.), Північно-Казахстанська (36 тис.), Акмолінська (35 тис.) області. Якщо порівнювати з іншими етносами (росіяни, німці, корейці, дагестанці, чеченці), то серед етнічних українців РК досить високий відсоток людей інтелектуальної праці – агрономи, геологи, лікарі, вчителі, інженери, військові (близько 27%), учені (5-7%), незначна кількість бізнесменів (2-3%), а також 43% робітників, що працюють на промислових і аграрних підприємствах.

Силами українських громад та за підтримки України в різних регіонах РК функціонують «недільні школи або класи» з вивчення української мови, є хорові й танцювальні колективи, дитячі ансамблі тощо. У містах Астана і Павлодар на постійній основі транслюються радіопередачі «Українська родина», а також час від часу виходить електронне видання україномовної газети «Українські новини».

До заходів української діаспори в РК активно долучаються представники українських культурних центрів на території РФ: мм. Омськ, Єкатеринбург, Новосибірськ.

З огляду на значну територію і розпорошеність громад українців Україна здійснює інформаційне забезпечення щодо сучасних подій в Україні, надає матеріали про видатних українців та історію нашої держави («Соборність України», «Голодомор», «День українського козацтва» тощо). Поширюється  серед громад матеріали Українського інституту національної пам’яті – до відзначення Дня пам’яті та примирення (8 травня) і Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (9 травня) тощо.

Враховуючи багатонаціональний склад населення, створено Асамблею народу Казахстану - консультативно-дорадчий орган при Президенті РК, який надає сприяння функціонуванню недільним школам різних етносів, на постійній основі фінансує національні об'єднання (закупівля національних костюмів, музичних інструментів, проведення культурних заходів тощо).  В той же час у січні 2021 р., незважаючи на те, що українці є четвертим за кількістю етносом Казахстану, до складу Мажилісу Парламенту РК від Асамблеї народу Казахстану (органу, який представляє 9 депутатів для відстоювання інтересів етносів) представник від українців не був обраний.

Зважаючи на агресію РФ, низка громад українців РК долучилися до збору коштів, гуманітарної допомоги Україні.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux