• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Русский
У Республіці Казахстан було проведено Перші міжнародні Шевченківські читання
Опубліковано 16 березня 2012 року о 10:44

16-18 березня 2012 року в м.Астана Українським центром науки і культури при Посольстві України в Республіці Казахстан було проведено Перші міжнародні Шевченківські читання, присвячені 198-річчю з дня народження Великого Кобзаря.
За сприяння Посольства України заходи на честь Т.Г.Шевченка проходять на території Казахстану вже багато років, проте цього року вони вперше відбулися на міжнародному рівні.
Центральною подією Шевченківських читань став круглий стіл «Східна діаспора в контексті сучасних культурно-історичних і суспільно-політичних процесів в пострадянських країнах» як спільна ініціатива української дипустанови, міжрегіональної громадської організації «Наукове товариство україністів ім. Т.Г. Шевченка», м.Уфа та Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою Національного університету „Львівська політехніка”.
Сприяння в організації круглого столу надали Євразійський національний університет ім. Л.Гумільова, на базі якого розташовано Український центр науки і культури, Асамблея народу Казахстану, в якій широко представлено наші громади, Інститут історії держави Міністерства освіти та науки РК. Участь у засіданні взяли представники українських культурних центрів Казахстану та Росії, науковці з РФ, Казахстану та України.
Було обговорено комплекс питань, пов’язаних з історією формування і становлення східної української діаспори, основними напрямами та проблемними питаннями її діяльності, а також перспективами розвитку закордонного українства на пострадянському просторі у контексті сучасних етнодемографічних процесів.
За результатами обговорення ухвалено Резолюцію.
Під час засідання відзначалася особлива роль східної діаспори як частини світового українства у розвитку дружніх відносин їхніх країн з Україною на тлі формування нових незалежних держав на просторі колишнього СРСР
Серед найважливіших підсумків засідання – визначення головних завдань східної української громади, а саме:
- забезпечення активної ролі української громади в процесах державної розбудови та формування сучасного суспільства в країнах проживання;
- відродження і збереження етнічної ідентичності;
- забезпечення в країні проживання позитивного ставлення з боку владних структур і громадськості до діяльності українських організацій;
- розгортання на базі українських організацій мережі аматорських / професійних культурно-освітніх центрів із залученням до навчання в них молоді українського походження.
Учасники засідання, високо оцінюючи роль керівництва Української держави у підтримці закордонних українців, наголошували на необхідності прискорення прийняття в Україні «Державної програми співпраці із закордонними українцями на період до 2015 року» та створення спеціального державного органу з питань роботи з діаспорою.
Серед пропозицій, що обговорювалися під час засідання, слід виокремити ініціативи щодо підготовки книги про сучасне життя українських громад на пострадянському просторі та проведення науковими закладами України соціологічних досліджень східної діаспори.
Як відзначалося, потужним фактором співпраці між українськими об’єднаннями на пострадянському просторі мають стати їхні спільні проекти з відзначення 200-річчя з дня народження Тараса Шевченка.
Такий круглий стіл став безпрецедентним за всю 20-річну історію незалежної України та започаткував новий формат співробітництва між українськими громадами в пострадянських країнах. Враховуючи досвід Казахстану у налагодженні міжнаціонального діалогу, висловлювалися пропозиції щодо організації в Астані „діалогового майданчика” всієї східної української діаспори.
Ще одним знаковим заходом в рамках Шевченківських читань стало проведення в Українському центрі науки і культури семінару з методики вивчення та викладання української мови для закордонних українців під орудою І.Ключковської, директора Міжнародного інституту освіти, культури та зв'язку з українською діаспорою. Під час семінару було проведено презентацію підручника української мови як іноземної «Крок-1» та майстер-клас викладання української мови для вчителів українських класів Казахстану. Кожен з учасників семінару отримав у подарунок комплект цих підручників.
Домовлено про активну участь фахівців цього Інституту у регулярному підвищенні кваліфікації викладачами українознавчих предметів в пострадянських країнах.
Шевченківські читання завершились святковим концертом, організованим «Радою українців Казахстану» за сприяння Посольства України, та відвіданням його учасниками пам’ятного знаку на території колишнього табору „АЛЖИР”, в якому відбували несправедливе покарання українські жінки.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux