Щороку у третю неділю травня в Україні відзначається День пам'яті жертв політичних репресій, встановлений указом Президента України у 2004 році.
Фізичне знищення власних громадян, світогляд яких відрізнявся від комуністичного, було розпочато відразу після більшовицького жовтневого перевороту 1917 р. Воно зачепило середовища видатних діячів і певні категорії населення та періодично сягало своїх піків. Нечуваних масштабів масові репресії досягли після штучного голодомору 1932-1933 років. Упродовж 1937-1938 років вони охопили всю країну. Тривали репресії і після Другої Світової війни, і за часів так званої побудови комуністичного суспільства.
Поблизу селища Биківня (північно-східна околиця Києва) створено Меморіальний комплекс «Биківнянські могили» у пам'ять жертв політичних репресій. Ця пам'ятка історії національного значення з 2006 року має статус національного заповідника. У Биківнянському лісі знаходиться найбільше в Україні місце поховання жертв масових політичних репресій. Тут був об'єкт спеціального призначення НКВС, де у кінці 30-х — в 40-х роках відбувалися масові захоронення розстріляних та закатованих. Трагедія Биківні стоїть в одному ряді із такими злочинами, як Аушвіц, Бухенвальд, Дахау, Бабин Яр.
Цього року Посольство України в Казахстані ініціювало проведення акції «Марш миру: заради миру на землі», яка присвячена 63-й річниці Кенгірського повстання, а також Дням пам’яті жертв політичних репресій.
Марш проходитиме за маршрутом: Весова, Сатпаєв, Жезказган, Степлаг (Карагандинської області).