В Астані відбувся урочистий захід з нагоди 70-ої річниці Перемоги у Другій Світовій війні та вшанування пам’яті воїнів 106-ої Казахської кавалерійської дивізії.
В урочистому мітингу та покладанні квітів на вокзалі Астани, звідки у 1942 році вирушила на фронт 106-та Казахська артилерійська дивізія, взяли участь ветерани, нащадки бійців Дивізії, ветерани збройних сил РК та представник Посольства України в РК.
Відео телеканалу "МИР 24": http://mir24.tv/news/society/12534924
З грудня 1941 по березень 1942 року в Акмолинську (зараз м.Астана) формувалася Казахська кавалерійська дивізія. Призову підлягали кращі з кращих, «незалежно від займаної посади, аби за своїми якостями відповідали пропонованим високим вимогам при формуванні національного військового з’єднання ...»
106-ту кавалерійську дивізію, яку зібрали з усього Казахстану, відправили на фронт з Акмолинського вокзалу під Харків у квітні 1942 року. Вона проіснувала лише кілька днів, і тільки через майже 70 років по крихтах відновлюється правда про трагічну долю казахстанців.
В грудні 1990 року дочка старшини кавалерії Федора Васильовича Гребенюка, Ганна Федорівна, повідомила Магжану Кахарманову, відповідальному в казахстанському військовому відомстві за меморіальні проекти та завдяки чиїми багаторічним працям врятовані від забуття сотні і сотні імен невідомих героїв Другої світової, що батько був призваний з радгоспу Терсаканскій (Есільскій район, Акмолинська область) в грудні 1941 року. У Акмолинську навчався кінному мистецтву до весни 1942-го. Наприкінці квітня 1942 написав, що вони їдуть на фронт.
В останньому листі з Харківського напрямку (р-н села Лозовенька) повідомлялося про те, що чекають дуже важкі бої. Більше листів не було. Усі звернення в архіви і військкомат були безрезультатними. Відповідали: «Пропав безвісти». Не вдалося з’ясувати ні номер військової частини, ні де загинув і коли.
У мемуарах І.Х. Баграмяна «Так йшли до Перемоги» була знайдена згадка про 106-ту кавалерійську дивізію, яка була включена до складу 6-го кавалерійського корпусу - головної ударної сили в Харківській наступальній операції весни 1942 року.
Так з’явилася зачіпка в проясненні історії 106-ї кавалерійської дивізії і з’ясуванні долі її бійців, командирів і політруків.
За датою полону бійців і командирів 106-ї кавалерійської дивізії - 26 і 27 травня 1942 - можна стверджувати, що майже всі зниклі безвісти. Полонені свій останній бій прийняли в районі села Лозовенька.
Дизайнери пошукового загону «Меморіальна зона» працюють над пам’ятними знаками і обелісками для урочища Лозовенька, які будуть встановлені у селі Лозовенька Харківської області