• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Русский
В Українському центрі науки і культури при Посольстві України в Казахстані відбувся Круглий стіл, присвячений Дню Соборності України
Опубліковано 23 січня 2015 року о 13:39

22 січня в Українському центрі науки і культури при Посольстві України в Казахстані, який діє на базі Євразійського національного університету ім. Л.М.Гумільова в Астані (далі – ЄНУ), відбувся Круглий стіл «Об’єднання українських земель у єдину державу – логічний етап на шляху до завершення національного державотворення», присвячений Дню Соборності України.

У заході взяли участь дипломати Посольства, директор Центру Євразійських досліджень і вчений секретар Національного конгресу істориків РК З.Кабульдінов, науковці ЄНУ (зокрема, факультету міжнародних відносин та істфаку), представники Асамблеї народу Казахстану, а також Асоціації «Українці Казахстану», республіканського об’єднання «Рада українців Казахстану», столичної «Громади українців «Оберіг», редактор єдиного на Азійському просторі україномовного часопису «Українські новини» Т.Чернега тощо.

Відкрив засідання Тимчасовий повірений у справах України в РК, доктор наук Ю.Лазебник, який нагадав присутнім історію походження свята і зазначив: «Соборність – це об’єднання українських земель у єдину, унітарну державу. Уперше ця спроба відбулася саме 22 січня 1919 року. І хоч була вона, на жаль, невдалою, позитивне історичне значення її виявилось набагато важливішим. Оскільки було закладено стратегічний тренд розвитку України. Відтоді об’єднання України у єдину соборну унітарну державу стало головною ідеєю всіх наступних вітчизняних національно-визвольних рухів».

Знайомлячи присутніх із поздоровленням Президента П.Порошенка з нагоди свята, дипломат звернув особливу увагу на три найбільш принципові моменти, які, на думку Глави Української держави, не можуть бути предметом жодного компромісу, а саме: 1. Україна є і залишиться унітарною державою. 2. Європейський вибір не підлягає дискусії. 3. Українська мова – є і буде єдиною державною. Водночас, Президент України вкотре наголошує: «Ніхто й ніколи не зазіхатиме на право людей говорити російською та іншими мовами, вільно вживати їх удома, на вулиці, на роботі».

Ю.Лазебник переконаний, що сьогодні ці ідеї особливо актуальні – у першу чергу, на противагу ідеї «русского мира» та головному принципу, яким керується нинішнє керівництво північно-східного сусіда стосовно так званих «соотечественников» чи просто «русскоговорящих». Таким чином, наразі мусимо констатувати наявність загрози монополії Росії на тлумачення як історії взагалі, так і, зокрема, історії української і казахстанської.

Підсумовуючи свій виступ, керівник українського Посольства висловив щиру вдячність усій світовій спільноті, у тому числі Казахстанові та його лідерові Н.А.Назарбаєву, за підтримку недоторканності, територіальної цілісності та незалежності України.

Учасники дискусії, яка розгорнулася під час засідання, зазначали, що нинішні події в Україні не залишають байдужим весь народ Казахстану, досить відчутно впливають на розвиток казахстанської суспільної свідомості. Що ж до позиції казахстанської інтелігенції, то вона виступає за незалежність суверенної України, невтручання в її внутрішні справи, право на визначення власного шляху розвитку, за справедливе вирішення конфлікту на Сході України.

На їхню думку, єдиний шлях досягнення такої справедливості – безумовне дотримання міжнародного права, зокрема й Алматинської декларації, підписаної лідерами новоутворених незалежних держав 21 грудня 1991 року, Будапештського меморандуму. Адже, без перебільшення, весь світ виступає за взаємоповагу між державами, правове, юридичне оформлення їх відносин, а не – шляхом агресії, неприкритого вторгнення, фінансування бойовиків, матеріального та військового забезпечення сепаратистів.

Учасники засідання відзначали, що, на превеликий жаль, дехто досі плекає імперські амбіції, значна кількість людей все ще живе ілюзіями про відродження Російської імперії чи Радянського Союзу, у рамках яких і українці, і казахстанці отримали й репресії, і голодомори, втрату певних частин території. Чи не пора вже прозріти?! І розпочати творити цивілізовані міждержавні відносини, які будуть, безумовно гідні людей третього тисячоліття. Сумно, однак від нинішньої Росії цього поки що важко очікувати.

Учасники «круглого столу» підтримали ідею професора кафедри Євразійських досліджень істфаку ЄНУ М.Алписбеса щодо необхідності забезпечення інформування казахстанського суспільства про сьогоднішні події в нашій країні, який, зокрема, зазначив: «Україна програє інформаційну війну Росії, телеканали якої поширюють на ввесь світ, у т.ч. й Казахстан, м’яко кажучи, неправдиву або, як мінімум, викривлену інформацію про події в Україні. У той же час, казахстанцям немає з чим порівняти цю інформацію, оскільки тут не існує українських телеканалів. Вважаю, що було б доцільно внести пропозицію щодо відкриття хоча б одного телеканалу України, який здійснюватиме мовлення на території РК російською та українською».

Наприкінці заходу запрошений з України професор ЄНУ П.Токар повідомив про завершення Українським центром науки і культури при ПУ в РК підготовки до виходу в світ збірника «Шевченко і Казахстан» (за матеріалами Третіх Шевченківських читань, присвячених 200-річчю з дня народження Великого Кобзаря).

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux