1 квітня 2014 р. на засіданні Уряду України було схвалено Концепцію реформування місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні, основною ідеєю якої є децентралізація влади в країні, суттєве розширення повноважень територіальних громад, зміна системи управління на обласному та районному рівнях.
До 1 жовтня 2014 р. триватиме широке громадське обговорення реформи, організація і забезпечення проведення якого покладено на віце-прем'єр-міністра - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України В.Гройсмана.
Документ відповідає принципам Європейської Хартії місцевого самоврядування та виступає основою для подальшої розробки законодавства з питань місцевого самоврядування.
Головними завданнями реформи є забезпечення доступності та якості публічних послуг, досягнення оптимального розподілу повноважень між органами місцевого самоврядування та органами виконавчої влади, визначення обґрунтованої територіальної основи для діяльності органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади з метою забезпечення доступності та належної якості публічних послуг, а також створення належних матеріальних, фінансових та організаційних умов для забезпечення виконання органами місцевого самоврядування власних і делегованих повноважень.
Основними нововведеннями запропонованої програми децентралізації влади є:
• запровадження трирівневої системи адміністративно-територіального устрою України - область, район, громада з місцевим самоврядування;
• передача функцій виконавчої влади від місцевих адміністрацій виконавчим органам рад відповідного рівня;
• розподіл повноважень між органами місцевого самоврядування за принципом субсидіарності і наділення саме громад максимально широким колом повноважень;
• чітке забезпечення повноважень органів місцевого самоврядування необхідними фінансовими ресурсами, в тому числі за допомогою участі в загальнодержавних податках;
• ліквідація державних адміністрацій і створення замість них державних представництв виключно з контрольно-наглядовими та координаційними, а не виконавчими функціями.