Портал в режимі тестування та наповнення
 • A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Русский
Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Казахстаном
Опубліковано 22 серпня 2012 року о 21:47

Важливою складовою українсько-казахстанських відносин є культурно-гуманітарне співробітництво.

Чинні двосторонні нормативно-правові документи, які складають договірно-правову базу в зазначеній сфері, дозволяють розвивати і поглиблювати практично всі напрями двосторонньої гуманітарної співпраці.

Це, зокрема, такі:

1. Договір про співробітництво між Державним комітетом телебачення і радіомовлення України і Республіканською корпорацією "Телебачення і Радіо Казахстану" від 21.09.1995 р.;

2. Угода про співробітництво між Міністерством юстиції України та Міністерством юстиції Республіки Казахстан від 14.10.1997 р.;

3. Угода між Кабінетом Міністрів України і Урядом Республіки Казахстан про взаємне визнання та еквівалентність документів про освіту, наукові (вчені) ступені і вчені звання від 26.09.2001 р. (затверджена 20.08.2003 р.; чинна для України з 04.06.2007 р.);

4. Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Казахстан про співробітництво в галузі туризму від 24.04.2003 р.;

5. Угода між Державним комітетом телебачення і радіомовлення України та Міністерством культури, інформації та спорту Республіки Казахстан про співробітництво у сфері інформації від 30.05.2005 р.;

6. Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Казахстан про співробітництво в галузі молодіжної політики від 30.05.2005 р. (затверджена 03.09.2009 р.; чинна для України з 23.10.2009 р.);

7.  Угода про співробітництво у сфері архівної справи між Державним комітетом архівів України та Міністерством зв’язку та інформації Республіки Казахстан від 21.05.2010 р.;

8.  Угода між Міністерством освіти і науки України та Міністерством освіти і науки Республіки Казахстан про співробітництво в галузі освіти і науки від 14.09.2010 р.;

9.  Угода між Міністерством України у справах сім'ї, молоді та спорту і Міністерством туризму та спорту Республіки Казахстан про співробітництво в галузі фізичної культури і спорту від 14.09.2010 р.;

10. Угода між Міністерством оборони України та Міністерством оборони Республіки Казахстан про співробітництво в галузі військової освіти від 19.11.2012 р.

Найбільш потужними для обох незалежних країн заходами в цій сфері свого часу були обміни Днями культури, які ставали справжнім святом єднання наших культур і народів, демонстрували вершинні досягнення як традиційного, так і сучасного українського та казахстанського мистецтва, створювали умови для обміну досвідом, налагодження творчих і ділових контактів між національними оперними, драматичними театрами, музеями, творчими спілками тощо.

Перший, і поки що єдиний, обмін такими Днями культури відбувся 1996 року: України в РК – у вересні, Казахстану в Україні – у жовтні.

У 2007-2008 рр. було успішно проведено, відповідно, Рік Казахстану в Україні (у його рамках організовано близько двохсот великих і менших мистецьких і культурологічних заходів) та Рік України в РК (понад 120 заходів), які, безумовно, ще раз підтвердили достатньо високий рівень українсько-казахстанських відносин та сприяли виведенню їх на новий, вищий рівень.

2010 року було вирішено провести Дні культури України в РК у 2011 році, однак згодом на урядовому рівні було заявлено про їх перенесення на 2014-й рік – з тим, щоб приурочити до святкування 200-річчя з дня народження Т.Г.Шевченка. Тоді ж, до речі, планувалося – теж на 2014 рік – відкрити в Астані пам’ятник Великому Кобзареві, чого, на жаль, поки що не сталося. Водночас, казахстанська сторона останні Дні культури в Україні провела 29 квітня – 1 травня 2013 р. у Києві.

Важливу роль у розвитку культурно-гуманітарного співробітництва між Україною і Казахстаном відіграє Український культурно-інформаційний центр (далі –КІЦ ) при Посольстві України, створений у вересні 2011 року з ініціативи української дипломатичної установи.

Так, у зв’язку з анексією Криму та агресією Росії на Південному Сході України КІЦ виконував важливу функцію з інформування про події в Україні. Після відкритої агресії РФ проти України на базі КІЦ у березні-квітні 2014 року сформовано мобільну групу друзів України, а нині в рамках Асоціації казахстансько-української дружби діє неформальний клуб шанувальників України, до якого входять науковці ЄНУ, інших ВНЗ м.Нур-Султан, представники Парламенту, урядових, громадських інституцій, які щиро вболівають за нашу країну, виступають на підтримку її територіальної цілісності та незалежності.

Знаковим політичним форумом на захист України стала Міжнародна науково-теоретична конференція «Євразійська економічна інтеграція: основні принципи і вектори подальшого розвитку» (м. Астана, 4 квітня 2014 р.) з нагоди 20-річчя ініціативи Президента РК Н.А.Назарбаєва про створення Євразійського економічного союзу. В її підсумковій резолюції, зокрема, ухвалено рекомендацію главі держави утриматися від підписання Угоди про створення ЄАЕС до врегулювання ситуації в Україні, призупинити трансляцію російських каналів у РК, натомість запровадити – в якості альтернативи – трансляцію хоча б одного українського телеканалу.

У Казахстані, завдяки зусиллям Посольства, КІЦ, українських національно-культурних центрів у регіонах за участю органів казахстанської влади, традиційно широко відзначаються Шевченківські дні. У 2014 році на замовлення казахстанського Нацбанку Монетним двором РК виготовлено ювілейні монети до 200-річчя з дня народження Кобзаря.

24 листопада 2014 р. у дворі Аральської СШ № 13 ім. Т.Г.Шевченка (Кизилординська обл.) з участю громадськості міста, школярів, української громади, дипломатів Генконсульства в Алмати урочисто відкрито бюст поету.

Шевченківські дні на постійній основі проводяться в Казахстані в культурно-просвітницькому форматі в ході яких підкреслюється важність постаті Великого Кобзаря, яка є ще одним об’єднувальним чинником для українців і казахів – багатостраждальних народів, які і в царській Росії, і в СРСР нещадно гнобилися та винищувалися в ході репресій, депортацій, голодоморів.

У 2014 р. між Інститутом літератури ім. Т.Шевченка НАНУ та Інститутом літератури і мистецтва ім. М.Ауезова Комітету науки МОН РК укладено договір про співпрацю.

З нагоди відзначення 100-річчя проголошення Акту злуки УНР та ЗУНР в м.Нур-Султан було проведено Круглий стіл, присвячений Дню Соборності України під гаслом – «Об'єднаймося ж, брати мої!». Тема та значимість заходу об’єднали собою  учасників Круглого столу: казахстанських науковців, істориків, експертів, керівників дипломатичних місій, акредитованих у РК, а саме: Польщі й Білорусі, Литви, Румунії, Грузії, Азербайджану, Киргизстану, представників української діаспори м.Нур-Сутан, Карагандинської, Павлодарської, Петропавловської областей, представників СКУ в Казахстані, духовенства УГКЦ, студентів, ЗМІ, громадян України, у т.ч. з тимчасово окупованих територій, які постійно працюють та навчаються в РК.

Починаючи з 2010 р., констатується стабільно активною взаємодія на рівні МОН України та РК. В рамках двосторонньої Угоди щодо навчання у ВНЗ обох країни на безоплатній основі відбувається системний набір студентів за різними спеціальностями у провідні навчальні заклади України та Казахстану. В рамках освітньої взаємодії налагоджено та підтримуються сталі робочі відносини між Центром міжнародної освіти України та Центром міжнародних програм «Болашак» МОН РК.

За підтримки Посольства України в Республіці Казахстан у 2019 р. створено в РК Асоціацію випускників (громадяни РК та Узбекистану) навчальних закладів України. Метою Асоціації є популяризація української освіти, культури, традицій в РК, сприяння у налагодженні двосторонніх відносин у сфері науки і освіти між Україною та РК, надання підтримки ПУ в реалізації державних програм в гуманітарній та економічній сферах. Наразі, в Асоціацію входить понад 100 осіб, які починаючи з 1971 р. навчалися в різних середньо-спеціальних та вищих навчальних закладах України. Одним з визначальних заходів Асоціації у поточному році було проведення спільно з ПУ урочистого заходу з нагоди 100-чя Житомирського державного гуманітарного університету (далі ЖДГУ) ім. І.Франка, на якому були присутні понад 70 громадян РК та Узбекистану, випускників філологічного факультету зазначеного ВНЗ з 1971 р. по 1993 р.

На офіційному рівні українська мова в Казахстані вивчається у столичному навчальному комплексі «Дитячий садок-школа-гімназія №47», У 2019 р. державний заклад «Комплекс «Дитячий садок-школа-гімназія № 47» відзначив своє 25-річчя. Наразі даний навчальний заклад є єдиним учбовим закладом базової середньої освіти в Центральній Азії, в якому вивчається українська мова.

У сфері спорту між РК та Україною відбувається тісна дружня взаємодія. Зокрема, у 2019 р. українські атлети на теренах Казахстану здобули золото у Чемпіонаті світу з греко-римської боротьби, посіли 6-те місце у Чемпіонаті світу з пара пауерліфтингу та 3-тє місце серед жінок у вазі до 55 кг на 4-му Чемпіонаті світу за карате кіокушінкай.

Вагомим внеском у культурно-гуманітарні відносини є саме результат діяльності  української діаспори в РК та окремих недержавних громадських організацій (Асоціація випускників (громадян РК) навчальних закладів України) до популяризації української культури, історії, традицій, звичаїв на теренах Казахстану, збереження історії української діаспори в країні проживання. Серед значимих подій у 2019 р. в даному контексті є:

- налагоджена співпраця між Асоціацією «Українці Казахстану», яку очолює М.С.Парипса з Центральним державним архівом зарубіжної україніки (ЦДАЗУ) у м.Київ. Метою співпраці є систематизація, збереження матеріалів функціонування української громади на території РК;

- представниками українських громадських організацій в РК на постійній основі проводяться заходи з вшанування пам'яті жертв Кенгірського повстання, загиблих українців, чисельність яких була однією з домінуючих серед інтернаціональних ув’язнених;

- Олеся Халаїм, член Українського культурного центру «Веснянка», що входить в громадське об’єднання «Український культурний центр «Полісся» Північно-Казахстанської області РК представила українську діаспору Казахстану у Форумі української молоді діаспори «Хмельницький 2019». Захід зібрав представників української молодіжної діаспори з 20-и країн світу та з усіх куточків України;

- представники української діаспори Казахстану долучилися до осінньої висадки дерев на Алеї Українських Діаспор у м.Київ. Деревом, що репрезентуватиме українських казахстанців став легендарний для центральноазіатського регіону карагач;

- в рамках щорічного медіа-тижня «Astana Media Week» за підтримки Міністерства інформації та суспільного розвитку РК представник консалтингової групи «Kwendi», яка спеціалізується на комунікації в мас-медіа в Україні та за кордоном А.Таранов та представник компанії «Semanticforce» Україна В.Гаврилюк представили Україну як потенційного партнера у медіабізнесі.

Зважаючи на активність української громади в РК, неурядових громадських організацій різних сфер діяльності, прагнення їх до налагодження і поглиблення відносин з Україною, Казахстан є перспективним майданчиком в Центральній Азії для налагодження культурно-гуманітарних, міжлюдських та міжсуспільних відносин між Україною та Казахстаном.   

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux