Посольство України в Республіці Казахстан

Київ 02:25

Пам’ятники Тарасові Григоровичу Шевченку в Республіці Казахстан

Нині нараховується 1384 пам’ятники Тарасові Шевченку у світі: 1256 – в Україні та 128 – за кордоном (у 35-ти державах).

В Україні найбільше пам’ятників встановлено на Івано-Франківщині – 201, Львівщині (193), Тернопільщині (165) та Черкащині (102).

За кордоном найбільше в Росії – 30 (10 пам’ятників та 20 меморіальних дощок), Казахстані – 16, США – 9 та Канаді – 9, а також у Білорусі (6), Польщі (5), Молдові (4), Бразилії (3), Аргентині (3), Франції (3) та ін.

Перший пам’ятник Т.Г.Шевченку було відкрито 1881 року в Новопетровському укріпленні на півострові Мангишлак (нині – місто Форт Шевченко, Мангистауська область, Казахстан)до 20-річчя від дня смерті геніального українця.

***

м. Актау, Мангистауська область

Shevchenko_aktau

Пам’ятник Т.Г.Шевченку в м. Актау (з 1963-го по 13 вересня 1991 року – місто Шевченко). Автори – скульптори В.Сухенко, М.Вронський, архітектор Є.Федоров. Бронза, висота 5 метрів. Встановлено 1988 року у парку між 4-м і 5-м мікрорайонами міста.

***

м. Алмати

Shevchenko_Almaty

Пам’ятник Тарасові Шевченку в Алмати. Автор – скульптор Віталій Рожик (м. Коростишів, Житомирщина). Граніт, висота 3,5 метра.

Встановлено 2000 року на честь 9-ї річниці незалежності України на розі проспекту Достик і вулиці Шевченка.

***

м. Аральськ, Кизилординська область

 Shevchenko_Aralsk 

Бюст Великому Кобзареві відкрито в урочистій обстановці 24 листопада 2014 року на території Аральської середньої школи № 13 ім. Тараса Шевченка (Кизилординська область) за участю громадськості міста, школярів, української громади, дипломатів Генконсульства України в Алмати. Автор скульптури – Ж.Ісмагулов.

Кошти на виготовлення і встановлення бюста виділено з бюджету Кизилординської області 2014 року.

***

с. Карабутак, Актюбинська область

Shevchenko_Karabutag

Пам’ятник Тарасові Шевченку в селі Карабутак (нині – Актюбинська область), у якому Великий Кобзар перебував у 1848-1849 роках, коли був художником у складі експедиції Бутакова з вивчення Аральського моря. Саме тоді Тарас Григорович немало часу провів у Карабутаку, через який проходив маршрут експедиції. Тут він намалював декілька картин, у тому числі знамениту «Форт Карабутак». Автор пам’ятника (зробленого з граніту) – невідомий.

Встановлено у 1968 році на прохання карабутакців, за підтримки органів влади Казахської РСР та участю Спілки архітекторів і художників колишнього СРСР.

 ***

м. Форт Шевченка

Shevchenko_Fort

Пам’ятник Тарасу Шевченку в місті Форт Шевченко (Мангистауська область).

Автор – скульптор Володимир Чепелик (м. Київ). Бронза, висота 5,6 метра.

Відкрито 25 травня 1997 року в парку музею-меморіального комплексу Т.Г.Шевченка.