Портал в режимі тестування та наповнення
Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Казахстаном
Опубліковано 22 серпня 2012 року о 21:47

Важливою складовою українсько-казахстанських відносин є культурно-гуманітарне співробітництво.

Чинні двосторонні нормативно-правові документи, які складають договірно-правову базу в зазначеній сфері, дозволяють розвивати і поглиблювати практично всі напрями двосторонньої гуманітарної співпраці.

Це, зокрема, такі:

1. Договір про співробітництво між Державним комітетом телебачення і радіомовлення України і Республіканською корпорацією "Телебачення і Радіо Казахстану" від 21.09.1995 р.;

2. Угода про співробітництво між Міністерством юстиції України та Міністерством юстиції Республіки Казахстан від 14.10.1997 р.;

3. Угода між Кабінетом Міністрів України і Урядом Республіки Казахстан про взаємне визнання та еквівалентність документів про освіту, наукові (вчені) ступені і вчені звання від 26.09.2001 р. (затверджена 20.08.2003 р.; чинна для України з 04.06.2007 р.);

4. Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Казахстан про співробітництво в галузі туризму від 24.04.2003 р.;

5. Угода між Державним комітетом телебачення і радіомовлення України та Міністерством культури, інформації та спорту Республіки Казахстан про співробітництво у сфері інформації від 30.05.2005 р.;

6. Угода між Кабінетом Міністрів України та Урядом Республіки Казахстан про співробітництво в галузі молодіжної політики від 30.05.2005 р. (затверджена 03.09.2009 р.; чинна для України з 23.10.2009 р.);

7.  Угода про співробітництво у сфері архівної справи між Державним комітетом архівів України та Міністерством зв’язку та інформації Республіки Казахстан від 21.05.2010 р.;

8.  Угода між Міністерством освіти і науки України та Міністерством освіти і науки Республіки Казахстан про співробітництво в галузі освіти і науки від 14.09.2010 р.;

9.  Угода між Міністерством України у справах сім'ї, молоді та спорту і Міністерством туризму та спорту Республіки Казахстан про співробітництво в галузі фізичної культури і спорту від 14.09.2010 р.;

10. Угода між Міністерством оборони України та Міністерством оборони Республіки Казахстан про співробітництво в галузі військової освіти від 19.11.2012 р.

Найбільш потужними для обох незалежних країн заходами в цій сфері свого часу були обміни Днями культури, які ставали справжнім святом єднання наших культур і народів, демонстрували вершинні досягнення як традиційного, так і сучасного українського та казахстанського мистецтва, створювали умови для обміну досвідом, налагодження творчих і ділових контактів між національними оперними, драматичними театрами, музеями, творчими спілками тощо.

Перший, і поки що єдиний, обмін такими Днями культури відбувся 1996 року: України в РК – у вересні, Казахстану в Україні – у жовтні.

У 2007-2008 рр. було успішно проведено, відповідно, Рік Казахстану в Україні (у його рамках організовано близько двохсот великих і менших мистецьких і культурологічних заходів) та Рік України в РК (понад 120 заходів), які, безумовно, ще раз підтвердили достатньо високий рівень українсько-казахстанських відносин та сприяли виведенню їх на новий, вищий рівень.

2010 року було вирішено провести Дні культури України в РК у 2011 році, однак згодом на урядовому рівні було заявлено про їх перенесення на 2014-й рік – з тим, щоб приурочити до святкування 200-річчя з дня народження Т.Г.Шевченка. Тоді ж, до речі, планувалося – теж на 2014 рік – відкрити в Астані пам’ятник Великому Кобзареві, чого, на жаль, поки що не сталося. Водночас, казахстанська сторона останні Дні культури в Україні провела 29 квітня – 1 травня 2013 р. у Києві.

Важливу роль у розвитку культурно-гуманітарного співробітництва між Україною і Казахстаном відіграє Український центр науки і культури (далі – УЦНК) при Посольстві України, створений у вересні 2011 року з ініціативи української дипломатичної установи на базі Євразійського національного університету ім. Л.М.Гумільова в Астані (далі – ЄНУ).

Так, у зв’язку з анексією Криму та агресією Росії на Південному Сході України КІЦ виконував важливу функцію з інформування про події в Україні. Після відкритої агресії РФ проти України на базі УЦНК у березні-квітні 2014 року сформовано мобільну групу друзів України, а нині в рамках Асоціації казахстансько-української дружби діє неформальний клуб шанувальників України, до якого входять науковці ЄНУ, інших ВНЗ Астани, представники Парламенту, урядових, громадських інституцій, які щиро вболівають за нашу країну, виступають на підтримку її територіальної цілісності та незалежності.

Знаковим політичним форумом на захист України стала Міжнародна науково-теоретична конференція «Євразійська економічна інтеграція: основні принципи і вектори подальшого розвитку» (м. Астана, 4 квітня 2014 р.) з нагоди 20-річчя ініціативи Президента РК Н.А.Назарбаєва про створення Євразійського економічного союзу. В її підсумковій резолюції, зокрема, ухвалено рекомендацію главі держави утриматися від підписання Угоди про створення ЄАЕС до врегулювання ситуації в Україні, призупинити трансляцію російських каналів у РК, натомість запровадити – в якості альтернативи – трансляцію хоча б одного українського телеканалу.

У Казахстані, завдяки зусиллям Посольства, УЦНК, українських національно-культурних центрів у регіонах за участю органів казахстанської влади, традиційно широко відзначаються Шевченківські дні.

Так, 2014-й рік пройшов під знаком 200-річчя з дня народження Кобзаря.

Зокрема, Монетним двором РК на замовлення казахстанського Нацбанку до цієї дати виготовлено ювілейні монети.

24 листопада 2014 р. у дворі Аральської СШ № 13 ім. Т.Г.Шевченка (Кизилординська обл.) з участю громадськості міста, школярів, української громади, дипломатів Генконсульства в Алмати урочисто відкрито бюст поету.

16-17 квітня 2014 р. в УЦНК в рамках Третіх міжнародних читань «Шевченко – символ духовного зв’язку українського і казахського народів» відбувся «круглий стіл» Вченої ради ЄНУ. УЦНК провів 12 конференцій і «круглих столів», матеріали яких опубліковано у п’яти збірниках.

У виступі на згаданому «круглому столі» Тимчасового повіреного у справах України в РК Ю.Лазебника та в доповіді директора Інституту літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України, академіка М.Жулинського наголошувалося: нині, коли Росія окупувала частину суверенної території України, а російські офіційні особи піддають сумніву територіальну цілісність і Казахстану, саме постать Великого Кобзаря є ще одним об’єднувальним чинником для українців і казахів – багатостраждальних народів, які і в царській Росії, і в СРСР нещадно гнобилися та винищувалися в ході репресій, депортацій, голодоморів. Про це ж ідеться і в схваленій учасниками засідання резолюції.

На завершення заходу Інститут літератури ім. Т.Шевченка НАНУ та Інститут літератури і мистецтва ім. М.Ауезова Комітету науки МОН РК уклали договір про співпрацю. За підсумками читань вийшов збірник «Шевченко і Казахстан». А доповідь академіка М.Жулинського уміщено в науково-публіцистичному журналі «Мангілік Єль» («Вічна держава») та на веб-сайті ПУ.

Водночас, питання спорудження пам’ятника Кобзареві в Астані, передбаченого Указом Президента України від 11.04.2012 р. № 257/2012 «Про додаткові заходи з підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка», через відсутність фінансування з українського боку, все ще залишається невирішеним.

Ціла низка інших важливих заходів відбулася і в 2015 році завдяки тісній співпраці УЦНК з ученими ЄНУ. Помітною подією став, наприклад, «круглий стіл» на тему «Об’єднання українських земель у єдину державу – логічний етап на шляху до завершення національного державотворення», присвячений Дню Соборності України. Учасники дискусії зазначали, що нинішні події в нашій країні не залишають байдужим народ Казахстану, помітно впливаючи на розвиток суспільної свідомості. На жаль, дехто досі плекає імперські амбіції, значна кількість людей все ще живе ілюзіями про відродження Російської імперії чи Радянського Союзу, у рамках яких і українці, і казахстанці отримали й репресії, і голодомори, втрату певних частин території. Що ж до представників казахстанської інтелігенції, то вони виступають за незалежність суверенної України, невтручання в її внутрішні справи, право на визначення власного шляху розвитку, справедливе вирішення конфлікту на Сході держави. На їхнє переконання, єдиний шлях досягнення такої справедливості – безумовне дотримання міжнародного права, зокрема й Алматинської декларації, підписаної лідерами новоутворених незалежних держав 21 грудня 1991 року, Будапештського меморандуму.

У рамках засідання «круглого столу» з нагоди Дня Конституції України (24.06.2015 р.) за участю викладачів кафедри філософії ЄНУ, керівництва Інституту історії держави МОН РК, представників української діаспори та студентів відбулася презентація книги завідувача кафедри філософії ЄНУ академіка Гаріфолли Єсіма «Соціалізм. Філософське осмислення невдалого експерименту», виданої у Києві в українському перекладі. Присутні, зокрема, відзначали, що принципи соціалістичного ладу, який будувався на засадах тоталітаризму і зневажання прав людини, все ще поділяються нинішнім керівництвом Росії. Інформуючи про підготовку змін до Конституції України, спрямованих на реформу місцевого самоврядування та децентралізацію влади, Тимчасовий повірений  України в РК особливо наголосив на принциповій позиції керівництва держави щодо неприпустимості т. зв. «федералізації» країни і надання регіонам права впливати на національну зовнішню політику. Участь у презентації брав, у режимі відеоконференції, професор Київського національного університету ім. Т.Г.Шевченка В.Сергійчук, який сприяв перекладу і виданню книги в Україні.

З нагоди 24-ї річниці незалежності України 4 вересня 2015 року Посольством спільно з ЄНУ, Асоціацією казахстансько-української дружби, «Радою українців Казахстану», УКЦ «Ватра» м. Астани та українським громадським об’єднанням м. Астана «Жіноча громада» в УЦНК проведено «круглий стіл» «Незалежність України – неперехідна цінність, результат боротьби і звершень багатьох поколінь патріотів рідної землі».

На заході були присутні представники української громади, студентської молоді, дипломати, настоятель церкви святого Йосифа Обручника (УГКЦ) м. Астани о. Андрій. З доповідями та повідомленнями виступили відомі в Казахстані вчені, доктори наук. Зокрема, Б.Аяган, директор Інституту історії держави Комітету науки МОН РК, З.Кабульдінов, директор Центру Євразійських досліджень, Т.Садиков, професор ЄНУ, випускник Київського інституту народного господарства 1969 р., Н.Шаяхметов, керівник Служби науково-експертного супроводу та методичного забезпечення «Қоғамдық келісім» («Суспільна злагода») при Президентові РК, А.Мумінов, завкафедри релігієзнавства ЄНУ.

Відкриваючи засідання, Тимчасовий повірений у справах України в РК Ю.Лазебник, наголосив, що чергова дата незалежності нашої держави відзначається на тлі помітної активізації українсько-казахстанського співробітництва: 16 липня 2015 року в Києві відбулося 12-те засідання Міждержавної комісії з економічного співробітництва; у жовтня відбудеться офіційний візит Глави Української держави П.О.Порошенка до РК, який надасть нового імпульсу розвиткові взаємовигідних партнерських відносин у найважливіших сферах.

Вітаючи українців із головним національним святом, учасники засідання наголошували, що Незалежність – найбільша цінність нації. Казахстанці щиро бажають Україні пошвидше здолати російського агресора, відстояти суверенне право самій обирати долю. Було однозначно засуджено неоімперську, неосталіністську політику Росії, яка успадкувала несумісну з міжнародним правом зовнішню політику СРСР. Висловлюючи солідарність з українським народом, казахстанці рішуче заявляли: «Маємо зробити все можливе, щоб у Казахстані не повторився кримський сценарій».

Значний інтерес присутніх викликали доповіді й на інші теми, так чи інакше пов’язані з темою «круглого столу», зокрема про історію еволюції Державного Прапора України, про такий важливий етап здобуття Україною незалежності, як прийняття 1990 року Декларації про державний суверенітет, про видатну роль у нашій історії славетних державників – Київського князя Володимира Великого і Митрополита Андрея Шептицького.

У рамках офіційного візиту Президента України П.О.Порошенка до Республіки Казахстан у Національній академічній бібліотеці РК відбулася зустріч представників української діаспори та групи депутатів Мажилісу Парламенту РК від Асамблеї народу Казахстану з дружиною Президента України Мариною Порошенко. Виступаючи перед присутніми, М.Порошенко, зокрема, наголосила, що українців і казахів єднають глибокі історичні корені та спільна доля, яка вмістила і неймовірно трагічні, і радісні, переможні сторінки. У всі часи й епохи наші народи відчували один до одного щиру симпатію, виявляючи свої найкращі національні риси: безмежну і безкорисливу доброту, солідарність, співпереживання в чужому горі. І сьогодні Україна вдячна казахстанській стороні за підтримку незалежності й територіальної цілісності нашої держави, а також за надання гуманітарної допомоги (на 70 млн. дол. США) жителям багатостраждального сходу України.

Активісти столичних об’єднань українців – «Ватра» та «Оберіг», карагандинського товариства ім. Т.Шевченка «Рідне слово» розповіли про роль української громади в поліетнічному суспільстві РК, про свою багаторічну діяльність, здобутки та проблеми.

Жвавий інтерес викликали теплі та щирі виступи представників групи депутатів Парламенту РК від Асамблеї народу Казахстану – мажилісменів Ірини Аронової, Надії Пєтухової, Єгора Каппеля, Віктора Киянського, які мають українське коріння або поріднилися з українцями.

У зустрічі також узяв участь Почесний консул України в Караганди Єрлан Досмагамбетов.

Усі присутні на зустрічі казахстанці бажали керівництву України і всьому українському народові щастя й добра, швидкого встановлення миру на історичній батьківщині, яку вони люблять усією душею і вірять у її велике європейське майбутнє.

На завершення зустрічі, що пройшла в атмосфері взаєморозуміння, довіри та щирості, дружина Президента України вручила кільком представникам української діаспори посвідчення закордонного українця та книги «Життя – Тобі…». Цю книгу, написану дітьми-українцями з усього світу, переможцями міжнародного літературно-мистецького конкурсу, видано у Львові.

Казахстанці, у свою чергу, вручили шановній гості ювілейне видання творів класика казахської літератури Ільяса Єсенберліна (Національна академічна бібліотека РК); книги про Караганду – одне з найпотужніших промислових міст РК і про «Карлаг» – один із найбільших концтаборів ГУЛАГу, який існував на території Карагандинської області у 1930-1959 рр. (Почесне консульство України в Караганді); збірник українських народних казок, виданий згідно з Державною програмою розвитку і функціонування мов у РК на 2011-2020 рр.; добірку кращих номерів єдиної на Азійському просторі державної україномовної газети «Українські новини», якій у грудні 2014 р. виповнилося 20 років; підготовлений редакцією згаданої газети казахсько-український розмовник «Тілашар»; картину «Переможець» пензля відомого карагандинського художника, заслуженого діяча Казахстану, етнічного українця Володимира Проценка тощо.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux