• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • Русский
Інформація для осіб, що шукають притулок і тимчасово переміщених громадян України, які перебувають в Республіці Казахстан
Опубліковано 01 квітня 2022 року о 10:11

ЗАСТЕРЕЖЕННЯ – Казахстан являється членом військового союзу з рф - Організації Договору про колективну безпеку (ОДКБ), та економічного - Євразійського економічного співтовариства (ЄврАзЕС).


Республіка Казахстан приєдналася до Конвенції 1951 року про статус біженців та ухвалила Закон «Про біженців», який набув чинності у 2010 році. Відповідно, всі клопотання про надання притулку повинні бути подані до Управління зайнятості та соціальних програм Республіки Казахстан.


Хто є особою, яка шукає притулку в Казахстані?

Відповідно до законодавства Казахстану, особою, яка шукає притулку, є іноземець або особа без громадянства, які виявили бажання звернутися за притулком у Республіці Казахстан до прийняття уповноваженим органом остаточного рішення щодо їх клопотання про надання статусу біженця.

Хто є біженцем в Казахстані?

Відповідно до законодавства Казахстану, біженцем є іноземний громадянин, який в силу обґрунтованих побоювань статтю жертви злочину за визнанням раси, національності, віросповідання, громадянства, приналежності до певної соціальної групи або політичних переконань перебуває всередині країни своєї громадянської належності та не може користуватися захистом своєї країни або не бажає користуватися таким захистом всіх таких побоювань, або особа без громадянства, що перебуває в країні свого постійного місця проживання або громадянської належності, які не можуть або не бажають повернутися в не всі ці небезпеки.

Яке відомство відповідає за питання, пов'язані з наданням притулку в Казахстані?

Міністерство праці та соціального захисту населення Республіки Казахстан і управління зайнятості та соціальних програм є уповноваженими державними органами, відповідальними за вирішення питань, що стосуються біженців в Казахстані.

Як я можу подати на статус біженця в Казахстані?

Особа, якашукає притулок, протягом п'яти календарних днів після прибуття на територію Республіки Казахстан або з моменту, коли він, перебуваючи на території Республіки Казахстан, дізналося про виникнення обставин стати жертвою переслідувань за ознакою раси, національності, віросповідання, громадянства, приналежності до певної соціальної групи або політичних переконань, може звернутися особисто або через уповноваженого на те представника з письмовим клопотанням про надання статусу біженця за місцем свого перебування в Управління зайнятості та соціальних програм за місцем свого перебування. При перетині державного кордону особа подає письмове клопотання до структурного підрозділу територіального підрозділу прикордонної служби. При незаконному перетині державного кордону, особа, яка шукає притулок, подає клопотання в управління зайнятості та соціальних програм протягом доби.

Якщо ви хочете просити притулок в Казахстані, ви можете звернутися до:

Управління зайнятості та соціальних програм міста Нур-Султан

Адреса: м. Нур-Султан, вул. Достиєва, 13

Управління зайнятості та соціальних програм міста Алмати, Алматинської області та міста Шимкент

м. Алмати: Пр. Достик 85

м Шимкент: вул. Байтерекова 89

м. Талдикорган: вул. Кабанбай Батир 26

Ви також можете подати клопотання про надання статусу біженця в управліннях зайнятості та соціальних програм в інших містах. Для отримання додаткової інформації за адресами, перейдіть за наступним посиланням: https://egov.kz/cms/ru/articles/job_search/department_of_employment.

Я зареєстрував моє клопотання на надання притулку. Що далі?

Після реєстрації заяви про надання притулку, Вам видається свідоцтво особи, яка шукає притулку, яке надає особі легальний статус для перебування в Казахстані до прийняття остаточного рішення за його/її заявою. Протягом трьох місяців після реєстрації клопотання про присвоєння статусу біженця, Вас запросять на співбесіду в управління зайнятості та соціальних програм, де ви зможете надати інформацію про причини втечі з вашої країни і побоювання про ваше повернення. Протягом трьох місяців з моменту реєстрації вас повідомлять про рішення. У деяких випадках, коли для прийняття рішення потрібна додаткова перевірка, винесення рішення відкладається на термін не більше одного року з моменту подачі вашого початкового клопотання.

Моє клопотання про надання статусу біженця було відхилено. Що далі?

Якщо ваше клопотання було відхилено, Ви отримаєте письмове повідомлення із зазначенням причин відмови. Якщо ви не згодні з рішенням уповноваженого органу про відмову в наданні статусу біженця, ви маєте право оскаржити дане рішення до суду (три інстанції) протягом трьох місяців з дня винесення рішення.

Рішення Верховного Суду є остаточним.

У разі позитивного рішення заявнику видається посвідчення біженця. Статус біженця в Казахстані надається на один рік і може бути продовжений в наступні роки. Якими правами і обов'язками я володію як особа, яка шукає притулок?

В якості особи, яка шукає притулок, у Вас є наступні права відповідно до законодавства Республіки Казахстан. Ви маєте право на доступ до безкоштовних послуг усного/письмового перекладу; інформації про процедури визначення статусу біженця; інформації про свої права і обов'язки; відкликати своє клопотання про надання статусу біженця; оскаржити рішення Управління зайнятості та соціальних програм про відмову у наданні статусу біженця; знаходиться на території Республіки Казахстан на строк до закінчення процедури прийняття остаточного рішення за Вашим клопотанням про надання статусу біженця, включаючи строки оскарження; добровільно повернутися в країну свого походження; медичне обслуговування відповідно до законодавством Республіки Казахстан в галузі охорони здоров'я; свободу праці та підприємницької діяльності відповідно до законодавства Республіки Казахстан в галузі охорони здоров'я; свободу праці та підприємницької діяльності відповідно до законодавства Республіки Казахстан; судовий захист майнових і особистих немайнових благ і прав. Ви також володієте іншими правами і свободами, а також несете всі обов'язки, встановлені Конституцією, законами та міжнародними договорами Республіки Казахстан.

Якими правами і обов'язками я володію як біженець?

В якості особи, яка шукає притулок, у Вас є наступні права відповідно до законодавства Республіки Казахстан. Ви маєте право залишатися в Казахстані і пересуватися всередині країни і за межі країни за проїзним документом, виданим компетентним державним органом Казахстану, за винятком країни його/її походження; запитувати інформацію від відповідних державних органів про ваших родичів, які перебувають в країні походження; оскаржити рішення уповноваженого органу про анулювання, припинення або відмову у вашому статусі біженця; послуги охорони здоров'я відповідно до Законодавством Республіки Казахстан в галузі охорони здоров'я; свободу праці і підприємництва відповідно до Законодавства Республіки Казахстан; на судовий захист майнових і особистих немайнових благ та прав. Ви також володієте іншими правами і свободами, а також несете всі обов'язки, встановлені Конституцією, законами та міжнародними договорами Республіки Казахстан.

Де я можу знайти додаткову інформацію про підтримку, надану біженцям та особам, які шукають притулку в Казахстані?

Для більш детальної інформації про процедури надання притулку в Казахстані, включаючи контактні дані відповідних органів і типах Допомоги, що надається УВКБ ООН, будь ласка, перейдіть за наступним посиланням:

https://www.unhcr.org/centralasia/information-for-persons-of-concern.

Роль і діяльність УВКБ ООН в Казахстані

УВКБ ООН в Казахстані надає правову допомогу особам, які шукають притулок і біженцям через своїх партнерів, і надає консультативну підтримку компетентним органам з метою сприяння належній імплементації Конвенції 1951 року. Партнери УВКБ ООН можуть надавати медичну та обмежену фінансову допомогу найбільш вразливим біженцям та особам, які шукають притулок.

УВКБ ООН і його партнери спостерігають за доступом осіб, які шукають притулок, на територію і до процедур надання притулку, а також виступають за повноцінну інтеграцію біженців в Казахстані.

З будь-яких питань, пов'язаних з притулком, просимо звертатися:

м.Нур-Султан, вул. Мамбетова, 14. Тел: +7 (7172) 696545, 696546.

Гаряча лінія: + 7 (701) 744 7238.

Хто є партнерами УВКБ ООН в Республіці Казахстан?

УВКБ ООН працює в тісній співпраці з НУО партнерами з метою сприяння біженцям в доступі до процедур притулку, захисту та інтеграції. Всі їхні послуги та допомога, що надаються біженцям та особам, які шукають притулку, безкоштовні.

Партнер УВКБ ООН, казахстанське Міжнародне бюро з прав людини, надає юридичні консультації та допомогу особам, які шукають притулок, біженцям та особам без громадянства:

 Казахстанське Міжнародне бюро з прав людини та дотримання законності (КМБПЛ):

* м. Алмати, 8-й мікрорайон, будинок 4-А, офіс 423, +7 (727) 2496044

* Шимкент, вул. Казибек Бі, 49, офіс 44, +7 (701) 5589253.

Також можна звернутися до філій КМБПЛ в наступних регіонах:

* м. Караганда, вул. Костенка 6. оф.93, тел .(7212) 424-086 сот. 8 775 178 39-61;

* м. Костанай вул. Перемоги 70, оф-2. (7142) 57-40-43 сот. 8 777-759 45 69;

* м Нур-Султан, пр. Сариарка 12, офіс 633 тел. 8 747-436-62-30; 8 707 557 33 92;

* м. Усть-Каменогорськ вул. Горького 57 офіс.310, тел. (7232) 248-831 сот. 8 777 170 64 83;

* р Уральськ, пр. Назарбаєва 215, оф.306, сот. 8 705 802 81 97; сот. 8 777 246 75 00.

Партнер УВКБ ООН, казахстанське Товариство Червоного Півмісяця, надає фінансову, медичну та соціальну допомогу особам, які шукають притулок, і біженцям:

Казахстанське Товариство Червоного Півмісяця: м. Алмати, вул.Кунаєва, 86, перший поверх, +7 (727) 2913791.

У свою чергу, більш детальна інформація про соціальну допомогу, що надається Товариством Червоного Півмісяця найбільш вразливим верствам населення і контактні дані по філіях доступні на сайті: https://redcrescent.kz/contact-us/.

УВКБ ООН прагне забезпечити надійний, поважну і інклюзивну середу, в якій люди, яким ми служимо, і ті, хто працює в організації, відчувають себе в безпеці, почутими, здатними говорити за себе, реагувати і запобігати сексуальну експлуатацію та наруги, а також сексуальне домагання.

Конфіденційність.

Вся інформація, надана особами, які шукають притулок і біженцями, є конфіденційною

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux